Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Роз'яснення вимог законодавства, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час виборів Президента України, міських голів, депутатів місцевих рад.

Опубліковано 23 травня 2014 року о 16:10

Постановою Верховної Ради України від 22.02.2014№757-VII призначено позачергові вибори Президента України та постановою Верховної Ради України від 25.02.2014 №791-VII призначено позачергові вибори Київського міського голови та депутатів Київської міської ради на 25 травня 2014 року.

Відповідно до положень законів України «Про вибори Президента України» (далі - Закон), «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про Центральну виборчу комісію» організацію підготовки і проведення виборів Президента України, міських голів, депутатів місцевих рад, реалізацію і захист виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори та однакове застосування його на всій території України забезпечує Центральна виборча комісія. Контроль за додержанням законодавства про вибори на відповідних територіях здійснюють окружні та дільничні виборчі комісії.

Згідно з частиною 5 статті 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та частиною 17 статті 28 Закону ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, за винятком випадків, передбачених законом. Виборчий процес здійснюється на засадах законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес (ст.11 Закону України «Про вибори Президента України», ст. 11 Закону України «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»).

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності з приводу виборів Президента України визначений розділом XII Закону України «Про вибори Президента України» та з приводу виборів міських голів, депутатів місцевих рад - розділом XII Закону України «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». За змістом даних розділів усі без винятку скарги, що стосуються виборчого процесу, підлягають розгляду на засіданні відповідної виборчої комісії або судом.

Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії або члена такої комісії оскаржуються до Центральної виборчої комісії.

Центральна виборча комісія зокрема вирішує питання використання засобів масової інформації для проведення передвиборної агітації, здійснює контроль за надходженням І використанням коштів особистих виборчих фондів кандидатів, залучає до проведення відповідних перевірок органи доходів і зборів, а також установи банків, у яких відкрито відповідні рахунки, тощо (ст. 25 Закону).

Окружна виборча комісія розглядає в межах своїх повноважень звернення, заяви і скарги щодо організації та проведення виборів у межах територіального виборчого округу, а також звернення, заяви і скарги на рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає щодо них рішення (абз.16 ч.1 ст.26 Закону).

Дільнична виборча комісія розглядає звернення, заяви і скарги з питань внесення змін до списку виборців, організації та проведення голосування і підрахунку голосів на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення (абз.10 ч.1 ст.27 Закону).

Участь органів прокуратури у розгляді скарг про порушення виборчого законодавства регламентовано частиною 5 статті 96 Закону України «Про вибори Президента України», п, 8 ст. 88 Закону України «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», згідно з якими якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, вони перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства.

Відповідай до статті 28 Закону виборча комісія зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання» що належать до її повноважень, та за результатами прийняти постанову. Члени окружної та дільничної виборчих комісій згідно з абзацом 19 частини 1 цієї статті мають право приймати документи, заяви і скарги, що надійшли до відповідної виборчої комісії.

Отже, скарга виборця або Іншого суб'єкта про порушення виборчого законодавства підлягає направленню виборчою комісією до органів прокуратури на підставі рішення, яке прийнято за результатами розгляду питання на ЇЇ засіданні у разі виявлення ознак злочину чи іншого правопорушення та з урахуванням компетенції правоохоронного органу.

Таким чином, органи прокуратури не уповноважені здійснювати нагляд, представництво інтересів громадян або держави з питань додержання виборчого законодавства, зокрема виборчими комісіями.

Згідно з вимогами частини 3 статті 32 Закону кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключения, неправильного включення або виключення Ь списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Орган ведення Державного реєстру виборців забезпечує розгляд скарг виборців у порядку, встановленому Законом України «Про Державний реєстр виборців» (ч,7 ст.32 Закону).

Необхідно звернути увагу на те, що відповідно до вимог частини 4 статті 32 Закону громадянин особисто Подає скаргу до дільничної виборчої комісії чи органу ведення Державного реєстру виборців.

Особи, винні в порушенні законодавства про вибори Президента України, депутатів місцевих рад та міських голів притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом (ст.105 Закону України «Про вибори Президента України», ст-91 Закону України «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»).


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux